01
юли

Въздействие на цветовете върху психиката и физиката на човек

  1. Психологическо въздействие на цветовете

Във физиката цвят и тон са едно и също нещо. Във физиката цветовият тон се получава в резултат на отражението на вълна с определена дължина в границите на определен участък от спектъра. Той се измерва с дължината на вълната на този участък и дава име на цвета. Тоест във физически смисъл между понятието тон и цвят има пълна идентичност – казваме тон и разбираме цвят.

В художествената практика тонът се явява една от характеристиките на цвета. Когато художникът говори за тон, той обикновено има предвид, че някакъв цвят е по-светъл, а друг по-тъмен. При това съществува и понятието полутон – среден тон, свързан със светлината и сянката. Наименованието на цвета в художествената практика се определя от неговите видими отличителни черти, с неговия оттенък. Дължината на вълната на електромагнитното излъчване в дадения случай не е важна.

Човешкото око е устроено така, че да получава максимална информация при съвършено различни условия на осветеност на околната среда – както при ярка дневна светлина, така и при недостиг на светлина в сумрачно време. В състава на окото се намират свръхчувствителни клетки от два типа – колбички и пръчици. Всички съществуващи цветове се делят на две групи – хроматични и ахроматични.Хроматичните цветове са спектралните цветове и тези, които са получени при смесване на спектрални цветове. Хроматизъм е синоним на цветност. Ахроматичните цветове са черният, белият и всички степени на сивото между тях.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

ЖЪЛТ ЦВЯТ

Приема се, че жъртият цвят като най-забележим настойва човека към благоприятно отношение и  взаимодействие с околния свят, подтиква го към активна дейност, непринуденост, лекота в общуването с хората и прояснява мисленето. Стимулиращото въздействие на жълтия цвят върху нервната система и мозъка се ползва в специализираните клиники. Забелязано е, че жълтият цвят успокоява нервната система при тежки форми на невроза.

Жълтият цвят е най-светъл от всички хроматични цветове. Светлината, която се е материализирала се е превърнала в този цвят – символ. Физическо въздействие – научните изследвания са показали, че жълтият цвят се отразява благоприятно на зрението – увеличава скоростта на зрителното възприятие, жълтият цвят повишава апетита и усилва перисталтиката, като намалява стомашните спазми.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

ЧЕРВЕН ЦВЯТ

Той е най-забележимият цвят. В психологически план червеният цвят е ярък, активен, силен. Червеният цвят е един от най-обичаните цветове – той има множество оттенъци и варианти за названия – ален – аркочервен, пурпурен – червеновиолетов, кошинилен – тъмночервен и пр. Багрен, рубинен, карминен.

Физиологическо въздействие – червеният цвят предизвиква усещане за топлина. Увеличава мускулното движение, мускулната сила и скоростта на движенията. Физиологическото въздействие на червеният цвят има характер на допинг: отначало работоспособността рязко се повишава, но също така рязко се сменя с умора. При избора на червен цвят в интериора трябва да се има в предвид, че голямо количество червен цвят повишава артериалното налягане и вътреочното налягане. Това може да се окаже неблагоприятно при болни от хипертония.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

ОРАНЖЕВ ЦВЯТ

Oранжевият цвят предизвиква усещане за дълбока вътрешна радост, пълноценност на живота, веселие и оптимизъм. Счита се, че оранжевият цвят в интериора повишава търпимостта към другите хора и е способен да създаде дружелюбна атмосфера, но когато се прекали с него може да превъзбуди нервната система. 

Оранжевият цвят създава усещане за топлина. Той е най-топлият цвят стимулиращ силно физиологическите процеси в организма като ускоряване на кръвообръщението и увеличаване на мускулната сила, които като цяло повишават трудоспособността. Благодарение на изследванията е установено, че оранжевият цвят е способен рязко да повишава апетита и подобрява стомашните процеси. Благодарение на своите способности да повишава апетита, оранжевият цвят се препоръчва за интериора на обществени заведения за хранене и кафетерии. Не се препоръчват обаче големи площи с оранжев цвят в кухните на частни домове, защото ще се отрази неблагоприятно на фигурата на стопаните. Освен това не е подходящ в спални помещения, тъй като форсира нервната система. Това е цвят за бодърстване, а не за сън.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

СИН ЦВЯТ

Синият цвят като че ли спира времето, хипнотизира, установява състояние на забрава, успокояване. Синевата на морето омагьосва – можете да я гледате без да откъсвате очи. Синият цвят способства за потъване в собствено мисли и чувства. Това действително се отразява благотворно на нервната система.

Ако оранжевият цвят е най-горещият от спектралните цветове, то синият е най-студеният. Синият цвят е символ на вътрешното, вглъбеното, духовно състояние. Физиологическото въздействие – синия цвят е способен да предизвика физическо усещане за влажност и студ. Той действа разхлабващо, намалява мускулното напрежение. Забелязано е че синият цвят е в състояние да намалява усещането за болка, да разрежда вдишванията и да понижава честотата на пулса. Синият цвят обикновено се препоръчва за спални, но да се помни, че синият цвят внушава чувство за студ.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

ВИОЛЕТОВ ЦВЯТ

Виолетовият цвят пробужда интуицията и потиска рационалното мислене, стимулира нуждата от духовно съвършенство и положително въздействие на умствената и творческата трудоспособност. Лекарите отдавна са забелязали лечебните свойства на виолетовия цвят. В интериора виолетовият цвят в неголеми пропорции може да успокоява и подобрява съня.

Виолетовия цвят се намира между синия и червения цвят. Трудно е да се намери под чиста форма, защото в повечето случай доминира или единия или другия цвят. Лилавия цвят е оттенък на виолетовия. Това цвят, който съчетава несъвместимото – страстността на червения цвят и студенината на синия. Под въздействието на виолетовия цвят се забавя дишането и се увеличава продължителността на издишането. Виолетовият цвят действа благоприятно на сърдечно-съдовата система, но се влошава физичесската работоспособност.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

ЗЕЛЕН ЦВЯТ

Човек се е формирал в среда, изпълнена със зелен цвят. Този цвят за човека е привичен и комфортен. Неговото действие носи полoжителен характер за психиката, повишава тонуса и в същото време успокоява. В интериора на творчески настроени хора е доста подходящо именно зелената гама. Въздействието на зеления цвят положително се отразява на концентрацията и вниманието и остротата на зрението, затова по-рано в библиотеките са поставяли лампи със зелени абажури. Зеленият цвят е цветът на учението, интелектуалната и умствена дейност. Неслучайно учебните дъски в училищата често са в зелен цвят.

Намалява мускулното напрежение, намалява вътреочното напрежение, успокоява, нормализира дишането. Зеленият цвят повишава работоспособността.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

БЯЛ ЦВЯТ

За човека белият цвят е свързан със светлина, чистота, покой, вечност, начало. След хубава вана се чувстваме чисти и цветът на бялата хавлия или дреха усилва това чувство. В интериора това е един от най-модерните цветове. Белият цвят означава голямо количество светлина и въздух. Белият цвят разширява пространството, превръщайки даже зрително не голямо помещение, даже в по-голямо. Но не всички хора обичат еднакво белият цвят.

Белият цвят е асоциативно свързан със сняг, зима, студ и физиологически предизвиква известно чувство на хлад. И като всички студени цветове снижава до известна степен честотата на пулса и мускулното напрежение. Чисто белите интериори се срещат рядщо. Обикновенно белият цвят е с някакъв оттенък или е фон за хроматичните цветове. В тези случай личното въздействие на белия цвят отстъпва на въздействието на неговия цветен оттенък.

ЦВЕТОВИ РЕШЕНИЯ

ЧЕРЕН ЦВЯТ

Асоциирайки се със смъртта, края, тъмнината и ужаса, черният цвят действа крайно угнетяващо. Под въздействие на черното може да се породи усещане за страх, неизвестност, тайна, черна бездна. В учерено количество черният цвят е изящен, елегантен и практичен.

Черният цвят е пълна противиположност на белия. Той предизвиква чувства на край, траур, смърт. Поради това в интериора се ползва в неголеми количества. Едва ли може да се намери интериор, чиито стени, под и таван са абсолютно черни. Най-често в черен цвят се боядисват някои мебели, рядко подът и крайно рядко таванът. В тези случай всичко останало е с други цветове. Черният цвят не може да се срещне в чист вид в природата, а винаги е някакви оттенъци. Физиологичното въздействие на черния цвят зависи от неговите оттенъци. Възрастен човек може дълго време да се намира в черна непрогледна нощ, и в този случай сетивата се изострят, а нервите са опънати до краен предел, всеки звук може да доведе до покачване на адреналина. Казано общо главното въздействие на черния цвят е затормозяващо и угнетяващо. В съчетание с бяло и сиво – черният цвят създава усещане за строгост.

  1. Хармонично съчетание на цветовете

Видове хармонични съчетания:

  1. Хроматичен цвят с ахроматични цветове
  2. Нюанси от даден еднотонов триъгълник. Тази комбинация носи още названието съчетание на „тон с тон”. Тези съчетания винаги са хармонични, защото са съчетания от един и същ хроматичен цвят.
  3. При съпоставяне на съседни цветове от цветовия кръг. Това означава, че нюансни цветове, съседни по спектър или нюанси от един с същи еднотонов триъгълник са хармонични по между си.
  4. Цветове, разположени срещуположно по цветовия кръг(контрастни цветове) или нюансите от еднотоновите триъгълници на два контрастни цвята образуват хармонични съчетания.
  5. Съпоставянето на два съседни цвята с техните противоположни цветове по цветовия кръг са хармонични помежду си.
  6. При съчетаването на ахроматични цветове се получават хармонични съчетания
  7. Основни принципи за прилагане на цвета при дизайнерско проектиране на интериор

При избора на цветово решение на интериора, на първо място влияят следните фактори:

■ Функционално предназначение на помещението(жилищно, производствено, учебно, битово и т.н.)

■ Продължителност на престой на хората в това помещение

■ Ориентация на прозорците по отношение на световните посоки (изток, юг,..)

■ Етаж, на който се намира помещението

■ Размер на помещението

■ Възраст на хората, които най-често ще обитават жилището

■ Лично предпочитание на цветове на самия клиент – цветовите предпочитания се променят с възрастта – децата предпочитат ярки, чисти и ясни цветове. С възрастта човек предпочита по-финни тонове, понякога с неизяснени оттенъци. За създаването на хармонично пространство е необходим комплексен подход. Таваните обикновенно са в бял цвят – така се запазва височината и просторността на помещенията.

Пода обратно – белият цвят не е от най-подходящите за едно помещение, защото асоциативно се свързва с лед, вода и неустойчивост. Хубаво е да е в по-тъмни тонове.

Източник: https://interiordesigner.alle.bg/