14
окт.

Идеи и съвети за мечтаната кухня

Кухнята е едно от най-важните места за някои семейства. А създаването на красив, функционален и добър за нашия бюджет дизайн на кухнята, е обвързано с много време и усилия. Затова е важно да се направи добро проучване за различните материали, мебели и оборудване. В тази статия ще се опитаме да изтъкнем едни от най-важните детайли, които трябва да имаме предвид, както някои грешки, които обикновено се допускат.

Настилка под кухнята

Нека да започнем от основата за кухнята – подът. В кухнята се готви и често може да се случи нещо да се разлее, да изкипи и да се наруши повърхността на пода. Затова ламинираният или естествен паркет не винаги е най-доброто решение в тази част – той се износва, драска, издува и потъмнява от различни смеси.

Ние винаги съветваме клиентите си да залагат на качествена настилка, без значение дали апартаментът ще се дава под наем или е за лично ползване. Настилките, както и санитарията не изискват реновиране при един освежителен ремонт. В зоната на кухнята предимно се залага гранитогрес, който би издържал на почти всякакъв тип условия в сравнение с паркета.

Нещо важно, когато се използват различни видове настилка е да се направи добър преход между различните материали. Има доста варианти в това отношение, в зависимост от подредбата и геометрията на настилката.

Функционалност

Когато става дума за разпределение на различните модули в кухнята, е много важно да помислите с какво място разполагате, какви електроуреди бихте искали да имате и колко място за съхранение. Добре е да се има предвид, че в една кухня има три основни зони:

  • Зона за съхранение
  • Зона за подготовка на храна
  • Зона за готвене

Тези зони оформят правилото на работния триъгълник, като идеята е, че човек трябва да може да се придвижва ефективно между хладилника и шкафовете, където ще се съхраняват продуктите, Дължината на триъгълника не трябва да надвишава 12 метра, защото преходът ще стане неудобен. Перфектната дължина на работния триъгълник трябва да бъде около 7 метра. 

Типове кухни

Много от домакините биха предпочели да имат кухня с барплот или остров и при това на всяка цена. Но преди да вземете решение, е добре да се замислите над няколко основни въпроса:

  • С каква площ разполагам?
  • От какво всъщност имам повече нужда?
  • За какво бих използвал барплота/острова?
  • Какви ще са неговите характеристики и дали ще пасне на визията на кухнята?

Кухните се разделят на едноредови, двуредови, Г-образна кухня, П-образна кухня, кухня с остров.

Едноредовите кухни  са предпочитан избор за малки жилища, тип “студио” или тавански помещения. Характерното нещо е, че както се подразбира от името, всички шкафове и и електроуреди са разположени на една стена.

Двуредовите кухни са наречени така поради факта, че са разположени на две успоредни стени с паралелно разположени плотове и пространство за минаване между тях. По този начин се използва всеки сантиметър от помещението, като се избягват ъглови модули, които биха оскъпили новата кухня.

Г-образните кухни разрешават перфектно проблема, когато искате да използвате ъглите на помещението и са доста добро решение за малки и средни кухни. По принцип няма ограничение на дължината на плотовете, стига да е спазено правилото на триъгълника.

П-образните кухни по принцип заемат три от стените на определено помещение и са доста рядко срещани. По-често срещани са този тип кухни, които са съчетани с полуостров / бар плот. Този тип кухни се залагат в помещения, които нямат достатъчно място за самостоятелен остров. Те биха могли да разполагат и с място за хранене, което да спести или улесни тази вид дейност във всекидневната.

Кухните с остров могат да включват в острова електроуреди, мивка и шкафове за съхранение. Може да разполагат с ниши отстрани, за подправки или друг тип декорация, както и плот, който да служи за хранене. Кухните с остров са супер привлекателни и функционални, но не трябва да присъстват във всеки един интериор.

Имайте предвид, че когато има наличие на остров или барплот, то трябва да имате между 100-120 см разстояние между отделните плотове и стени.

G – образната кухня e подходяща за жилищни пространства с по-голяма квадратура. Тя наподобява П – образната кухня, като в допълнение към нея има и прикрепен полуостров под ъгъл. Тази полуостровна стена обикновенно е обърната към трапезарията или всекидневната.

G- oбразната кухня разполага с четвърти работен участък, което от своя страна осигурява допълнително място и за съхранение. Този тип кухни е страхотна за по-големи семейства, тъй като позволяват на 2-ма души да работят едновременно в нея.

Материали на изработка

Има три главни типа дървен материал при изработката на мебели и кухни – ПДЧ, МДФ и масив. 

Каквото и да си говорим, масивното дърво е най-добро при създаването на мебели, защото подлежи на всякакъв тип обработка. С правилната поддръжка то е вечно, но времето за обработване е много, поради това и цената му е висока. Понякога с времето, след изработката на кухня от масив, е възможно вратичките да се напукат или изметнат. Това се дължи на факта, че преди изработването, материалът не е бил добре изсушен.

MDF или Medium Density Fiberboard (дървесно влакнеста повърхност със средна плътност) се произвеждат по метода на сухото прахосване при високо налягане и температура. На това се дължи по-фината и хомогенна структура на MDF-a.

MDF-ът е перфектното бюджетно решение на масива. Плоскостите остават с непроменена геометрия  дълго време, материалът може да се фрезова, боядисва и кантира в зависимост от типа плоскост – “гол”, без покрития, ламиниран, фурнирован MDF профили. Той се отличава с висока степен на влагоустойчивост в помещения до 80% влажност, за разлика от масива, който е до 60% влажност.

ПДЧ-то е плоча от дървесни частици. Има по-малка плътност по средата, което е с цел постигане на по-ниска цена. ПДЧ-то е бюджетно решение за всякакъв тип корпусни мебели – кухни, шкафове, етажерки и типове маси. За съжаление, той не е толкова издръжлив материал в дългосрочен план. Огъва се с времето и не се препоръчва за места, при които би имал досег с вода. В зависимост от класа на ПДЧ и канта, по-горните фактори биха могли да варират.

Работни плотове

Темата за кухненските плотове е доста непозната за голяма част от хората, както и особеностите на всяка една повърхност. Всеки материал има различна издържливост, както и начин на поддръжка. Тъй като тази тема е доста дълга, създадохме отделна статия, в която да обърнем внимание на почти всеки един тип плот, както и предимствата и недостатъците.

Осветление над работната зона

Доброто осветление е другото нещо, което е важно за нашата кухня. Дали то ще бъде от осветителни тела, които са монтирани на тавана, луни под шкафовете на кухнята или LED зависи мното от пространството, което имате и вашия вкус.
-Спот лампите са често използвани в индустриалния и модерния интериорен дизайн, но почти винаги се създава сянка при работа в кухнята и светлината не е достатъчна.

-Луни, които са монтирани под горните шкафове, разпръскат светлината и са характерна черта на класическия стил, но заради тях трябва да се създаде двойно дъно, което от своя страна лишава шкафа от пространство.

-LED лентата от своя страна е много лесна за инсталиране. Тя може да се залепи директно при готова кухня или да се направи фрезовка, за да се побере LED канал, който ще предпазва лентата.

Надяваме се, че тази, както и другите статии ще са ви от помощ при проектирането на вашата кухня, както и дом мечта! Не забравяйте да разгледате другите наши статии и проекти, които биха могли да ви служат като вдъхновение при новия ви интериор! 

Източник: https://indorio.com/